Емансипація забезпечена законом. Правовий статус євреїв у Австро-Угорській монархії

Емансипація забезпечена законом. Правовий статус євреїв у Австро-Угорській монархії

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Василь Расевич

Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України

5 липня 2011 / 16.15

Центр міської історії, Львів

У рамках ІІ літної школи "Єврейська історія та культура Центрально-Східної Європи" відбулась відкрита лекція др. Василя Расевича.

В лекції розглядаються етапи емансипації євреїв у Європі за період від часів "освіченого абсолютизму" (Толеранційні патенти 1781-1782 рр.) до остаточного зрівняння в правах зі всіма громадянами монархії в результаті проголошення грудневої конституції 1867 р. Йдеться про поступове скасування обмежувальних приписів для єврейського населення в суспільній, економічній та релігійній сферах. Показуються шляхи модернізації самих євреїв від "гаскали" до виникнення сіонізму. Аналізуються різні світові досвіди емансипації євреїв, з особливим акцентом на "австрійському" феномені. Оскільки, в умовах монархії Габсбургів зрівняння євреїв у правах відбувалося не тільки поетапно, шляхом зміни законодавчої бази, але і як рух "згори". Розкриваються особливості цієї політики в різних коронних краях імперії, аналізуються різні форми протидії єврейській емансипації. На прикладі Галичини демонструється приклад протомоделі мультикультурного суспільства, забезпеченої законодавчо.

post picture

Др. Василь Расевич

історик, старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. Крипякевича НАНУ. Сфера наукових зацікавлень: історія Галичини австрійського періоду, політика памяті в сучасній Україні, місця памяті.