Польське коріння Ізраїлю

Польське коріння Ізраїлю

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

14 квітня 2016

Центр міської історії, Львів

Відбулася презентація книги "Польське коріння Ізраїлю" та розмова з авторами Лукашем Томашем Срокою та Матеушем Срокою. Модерував дискусію др. Томаш Янковський.

В книзі висвітлено різні cюжети, які розкривають тематику польських коренів Ізраїля, представлену в назві. Ідеться, зокрема, про процеси підготовки євреїв до еміграції і оселення в Землі Ізраїля, а пізніше в Ізраїлі. Таким прикладом є кібуци, які євреї закладали в просторі міст вже в кінці XIX i на початку XX століття. Описано іншу приховану сторону міграції євреїв, яка напередодні Другої світової війни були замаскована під туризм, нелегкі умови життя емігрантів в Ізраїлі. Представлені приклади причетності євреїв до становлення Ізраїлю – створення його армії, науки, освіти, сільського господарства і багатьох інших сфер.

Книжка є результатом восьмирічних пошуків в архівах Львова, Кракова, Варшави, Відня, Єрусалиму і Тель-Авіву. У ній також представлено список джерел ілюстративного матеріалу, серед яких є перелік лідерів сіонізму зі Східньої Галичини, статути сіоністичних організацій, список клубів Макабі і підручник Палестини з 1939 року.

Питання, які автори піднімали під час дискусії: польське та українське коріння Ізраїлю; Львів як головний європейський осередок сіонізму напередодні Другої світової війни; кібуци в просторі давньої Галичини перед Другою світовою війною; кібуци в сучасному Ізраїлі; якими шляхами і як подорожували до Ізраїлю (Львів на еміграційному шляху); інтимні стосунки емігрантів, проблеми з адаптацією, відмінність культури, яку вони побачили в Ерец Ізраель [дослівно: в землі Ізраїлю – пер.], а також в Ізраїлі; ритм повсякденності Ізраїлю тоді і тепер, жінки в давньому сіоністичному русі і в сучасному Ізраїлі.

Презентація та дискусія відбулися українською та польською мовами.

Презентацію вів Томаш Янковський – доктор філософії, член Польської асоціації юдаїки, дослідник генеалогії та демографії єврейських громад в минулому на теренах сучасної Польщі та України.

Лукаш Томаш Срока 

історик, учень проф. Казімєжа Карольчака, професор Педагогічного Університету в Кракові. Свої наукові дослідження фокусує на історії і культурі євреїв в XIX i XX столітті, історії Ізраїля, Кракова і Львова, дослідженнях суспільних структур XIX i XX століть (особливо еліт). Автор кількох книг і багатьох наукових статей, надрукованих між іншим в Великобританії, Німеччині, Чехії, Словаччині, Україні і Австрії. Член Комісії історії і культури євреїв Польської академії знань, Польського історичного товариства і Польського товариства єврейських студій.

Матеуш Срока

політолог, журналіст. Спеціалізується в дослідженнях форм державного устрою, культури і бізнесу в Ізраїлі. Майже рік прожив в одному з кібуців в пустині Негев. Набував досвіду, проводячи дослідження в ізраїльських осередках науки і культури. В даний час працює для міжнародних фінансових установ, використовуючи при тому добре знання декількох мов, серед них івриту.