Мистецтво і благодійність: розвиток нових соціальних практик у Львові наприкінці ХVІІІ – на початку ХІХ ст.

Мистецтво і благодійність: розвиток нових соціальних практик у Львові наприкінці ХVІІІ – на початку ХІХ ст.

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

6 вересня 2016

Центр міської історії, Львів

Лекція була присвячена висвітленню маловідомих фактів із громадського життя Львова "австрійського періоду", пов'язаних із організацією благодійних мистецьких виставок. Ширше усвідомлення соціальної відповідальності за долю немічних та убогих стало досягненням Просвітництва. Загалом, "мода на благодійність" поширилася у сер. ХІХ ст., участь у благодійних фундаціях ставала престижною. І Львів не був винятком, у порівнянні з іншими центральноєвропейськими містами.

Досить специфічно в рамках цієї нової соціальної ініціативи проявилася роль митців і меценатів, різних суспільних і національних груп міста, об'єднаних шляхетною метою. Особливу роль у розвитку благодійних інституцій Львова ще у ХVІІІ ст. відіграли представники вірменської громади міста. Немаловажне значення для влаштування благодійних лотерей творами мистецтва мали зусилля міського жіноцтва. Місцевим художникам ці виставки дозволили вперше вийти в ширший публічний простір, показати свої твори, знайти нових клієнтів, сиротам та убогим – відчути певну фінансову й моральну допомогу від міської спільноти.

post picture

Мар'яна Левицька

кандидат мистецтвознавства, доцент, наукова співробітниця Інституту народознавства НАНУ (Львів). Серед її останніх публікацій “Люди міста. Львів’яни у портретному малярстві кінця ХУІІІ- першої половини ХІХ ст.”, “Мечислав Гембарович (1893-1984) і львівська мистецтвознавча школа”, “Проблемні питання історії українського мистецтва у ХІХ ст. Присутність чи відсутність у центральноєвропейському контексті?” Наукові зацікавлення: культура і мистецтво Львова “довгого ХІХ ст.”; питання становлення національних шкіл у мистецтві країн Центральної Європи.

Зображення

Верхнє: Вінцентій Каспшицький. Виставка образотворчих мистецтв у Варшаві 1828 року