DIY світ Ореста Бачмаги. Розмова і кінопоказ

DIY світ Ореста Бачмаги. Розмова і кінопоказ

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

21-22.2.2023, 19:00

Травень / Пекарська 1ц

Запрошуємо на покази фільмів Ореста Бачмаги та розмову про творчість автора, екологію, DIY культуру та незалежні медіапрактики. Подію організовує Центр міської історії спільно із закладом “Травень”, який є осередком андеґраундної музичної культури.

Аматорська кінотехнологія створила можливість появи альтернативного кіно, яке не підпорядковувалося правилам професійного кінематографу та системі кіноіндустрії. Художники швидко опанували кіно для власних експериментів та творчості не лише із зображенням, але і з технікою. Проте в українському контексті доробок таких авторів залишився маргінальним і недооціненим, якщо взагалі отримував простір для розвитку. Це відбувалося, з одного боку, через негнучкі інституційні механізми та скомпроментованість аматорського кіно як чогось другосортного. А з іншого боку, через небажання авторів мати щось спільне з системою. Побічним ефектом такої незалежності є те, що сьогодні ми майже нічого не знаємо про альтернативне кіно та медіамистецтво в Україні другої половини XX століття.

Практики Ореста Бачмаги є прикладом свободи творчості, яка поєднує медіа, технологію, екологію, але також не позбавлена гумору. Основні його фільми були зняті впродовж 1970-1980-років. Вони вирізняються уважністю до природи, деталей навколишнього світу, а також технічною скрупульозністю. Саме природа, зв'язок із нею і спостереження за її змінами є головними темами його робіт. Через фільми Орест Бачмага показує свій спосіб взаємодії з навколишнім середовищем і поміщає себе та власний погляд у центр сюжету.

Орест Бачмага (1943-2021) художник, фотограф, кіноаматор, поет, винахідник і майстер з Винник, який поєднував свою творчість із любов'ю до технології, екології та намагався власноруч створювати речі, якими користується. Його фільми були оцифровані та увійшли у колекцію Міського медіаархіву Центру міської історії. 

Частина німих фільмів автора були озвучені у 2020 році в рамках програми [розархівування] у співпраці з музикантами Регіною Железняковою (Regina Collage) та Павлом Олефіренком (Pilikayu).

Подія складатиметься з двох частин:

У вівторок, 21 лютого, о 19:00 відбудеться розмова з Олександром Маханцем та Павлом Олефіренком про автора та нове озвучення його фільмів. Після чого переглянемо короткий фільм "Портрет Ореста Бачмаги" (режисерка Ольга Поворозник) та ретроспективу його фільмів: "Барви літа", "Все це поки ще існує", "Мої вихідні", "Пепе", "Невидимка", "Історія якої могло не бути", "Homo Sapiens".

У середу, 22 лютого, з 18:00 по 23:00 ретроспектива фільмів буде постійно демонструватися у нижньому залі “Травня”.

Вхід на події вільний.

Барви літа, початок 1970-х, 13 хвилин

Це перший фільм автора. У ньому зафіксовано уважне спостереження за змінами життєвих циклів флори та фауни, які відбуваються в саду поруч із його домом у Винниках. Оригінально стрічка була німою. У 2020 році Регіна Железнякова (Regina Collage) та Павло Олефіренко (Pilikayu) написали для неї музику.

Мої вихідні, 1978, 14 хвилин

Фільм-автопортрет: автор документує себе і власне бачення світу та природи навколо, щоб наділити глядача цим поглядом, закликати його бути уважним до того, що нас оточує. Для фонограми автор скомпонував музику композитора Жана-Мішеля Жара та власні записи звуків природи, які зробив спеціально для стрічки.

Все це поки ще існує, середина 1970-х, 17 хвилин

Цей фільм є маніфестом Ореста Бачмаги, який ще 50 років тому закликав до збереження природи. Стрічка супроводжується записами пташиного співу та музикою Жана-Мішеля Жара, Енцо Каролі та Антоніо Вівальді, а завершується поезією Мирослави Кулик. 

Пепе, середина 1970-х, 9 хвилин

Епічна комедія про велосипедиста та допінг, до зйомок якої автор залучив своїх товаришів та сусідів. Попри розважальний характер, над стрічкою довелось попрацювати, ретельно підготуватися, продумати сценарій, реквізит та місця зйомок. Фільм доповнений новою музикою, яку написала Регіна Железнякова (Regina Collage).

Невидимка, середина 1970-х, 7 хвилин

Жартівлива комедія автора, яка побудована на основі простого і поширеного кіноприйому з зникненням людини у кадрі. Динаміки фільму задає втеча та переслідування головних героїв. Вже характерним для робіт Ореста Бачмаги є вписування себе у фільм, проте його герой є дистанційований від події і зображений зі своїм песиком Пухом понад дуростями, які відбуваються. Робота у 2020 році була озвучена музикою Регіни Железнякової (Regina Collage) та Павла Олефіренка (Pilikayu).

Історія, якої могло не бути, початок 1980-х, 1 хвилина

Іронічний метафільм, який висміює популярне кіно та мильні опери. У вигаданих титрах автор приховав не лише жарти, а й власне ім’я та прізвище, а щоб додати пафосності, озвучив роботу фрагментом з багатозначного на той час балету “Лебедине озеро”.

Homo Sapiens, 1970-ті, 1 хвилина

Лаконічний і філософський фільм, який зображає одвічну проблему людства, як загалом, так і окремих індивідів. Яку? Дізнаєтесь при перегляді. Музику до фільму написав Павло Олефіренко (Pilikayu).

Зображення

Верхнє: Колаж Марії Ніжегородцевої