Міста-корпорації: становлення урбаністичного простору на Донбасі

Міста-корпорації: становлення урбаністичного простору на Донбасі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Володимир Куліков

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

16 січня 2015

Центр міської історії, Львів

Уявіть собі місто, де все життя контролює одна компанія – власник містоутворюючого підприємства. Житло, магазини, транспорт, місцева поліція, лікарні, освітні заклади та інші об'єкти економічної та соціально-культурної інфраструктури підконтрольні адміністрації підприємства. З настанням індустріальної епохи такі міста почали з’являтися у Великій Британії (Коплі, Солтейра), США (Пулман, Бурнвіль) та інших країнах, що стали на індустріальний шлях розвитку. Більшість сучасних міст Донбасу також починали свою історію як мономіста, міста-корпорації.

Під час лекції відбулося обговорення наступних питань:

  • Містоутворюючі підприємства створювали соціальну інфраструктуру міст-корпорацій. З якою метою вони це робили? Якою мірою їх соціальна активність може бути пояснена економічними причинами, а якою – ідеями корпоративної соціальної відповідальності?
  • Чимало міст Донбасу утворились навколо підприємств, заснованих іноземними корпораціями. Іноземні підприємці несли в регіон капітали, технології, а також управлінські ідеї. Як відбувався процес адаптації цих ідей до російських реалій? Як західні моделі приживалися на східноєвропейському ґрунті?
  • Роль іноземних промисловців була і залишається дискусійною темою: декому вони представлялись в образі Прометея, який ніс світ знань у відсталу Росію. Дехто бачив у них розкрадачів природних багатств та експлуататорів місцевого населення. Наскільки підприємницьку діяльність мультинаціональних корпорацій на Донбасі можна вважати індустріальною колонізацією?
  • У модерні часи відомо чимало спроб соціальної інженерії на базі заводських поселень, починаючи від експериментів Роберта Оуена на нью-ланаркській фабриці, закінчуючи соціальними нововведеннями Генрі Форда. Деякі промисловці Донбасу також практикували заходи з контролю моральності робітників. Наскільки ці патерналістські спроби були результативними?
post picture

Володимир Куліков

керівник проекту “Індустріалізація та міський ландшафт Промислового Півдня Російської імперії” Центру міської історії Центрально-Східної Європи, керівник програми Ковальських у Харкові, докторант історичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.