Бомонд на краю імперії: держава і сцена у радянській Україні. Презентація книги

Бомонд на краю імперії: держава і сцена у радянській Україні. Презентація книги

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

17.6.2025, 17:00

Український Шекспірівський фестиваль, Івано-Франківськ

Театр має довгу історію в Україні. Одним з сюжетів цієї історії є радянський період, а його переосмислення та дослідження парадоксального явища української радянської культури, зокрема театру, сьогодні є одним із викликів, як для дослідників і дослідниць, так і для практиків та суспільства загалом.

Книга історикині Мейгіл Фавлер, вперше опублікована англійською мовою (Торонто, 2017) і тепер перекладена українською (Родовід, 2025), розповідає історію українського авангарду, який творився у контекстах війни та революцій, розпаду імперій та радянського експерименту. Перша світова війна та революції каталізували мистецькі експерименти, створивши нові стосунки між світом митців і візіями повоєнного світу.

Під час події ми поговоримо про відносини між мистецтвом і політичною владою у контексті радянської держави — через формування мистецького бомонду та істеблішменту; про амбітний проєкт творення нової культури, яка була б сучасною та урбаністичною й водночас українською; про зародження радянської культурної інфраструктури та ієрархій; про центральність та периферійність, про де-централізацію і де-периферизацію культурних процесів; про побудову системи державної опіки і контролю та особливість театру як місця імпровізації; про багатомовність, багатокультурність та багатосередовищність культурного життя 1920-х і його поступову та радикальну гомогенізацю. Хоча фокус буде на повоєнних 1920-х і 1930-х, у розмові йтиметься про довшу хронологію "радянського століття" і його ще довгі тіні та тривалі спадки. Але в кінцевому кінці ця книга є історією про повоєнний час і про митців, які вийшли з руйнівної війни, щоб творити інноваційне мистецтво, тож вона містить натхнення та ідеї для сучасних митців і глядачів.

Презентація відбудеться в межах Українського Шекспірівського фестивалю.

post picture

Мейгіл Фавлер

Історикиня, професорка Стетсонського університету, доцентка факультету культури і мистецтв Львівського національного університету ім. Івана Франка, афілійована дослідниця Центру міської історії, членкиня Наукового товариства ім. Т.Шевченка у Нью-Йорку. Досліджує історію театру в Україні, культурні інфраструктури, єврейську історію і культуру, ґендерну історію. Працює над двома книжковими проєктами: “Історії війни: Театр на лінії фронту соціалізму” та “Товариш актриса: радянські українські жінки на сцені та поза лаштунками театру”.

post picture

Ірина Чужинова

Кандидатка мистецтвознавства, дослідниця театру, програмна директорка Українського Шекспірівського фестивалю в Івано-Франківську, старша викладачка кафедри театрознавства Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського, заступниця генерального директора-художнього керівника Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. І. Франка. Співавторка аналітичних досліджень “Український театр: шлях до себе” (2018), «Освіта для менеджерів культури. Актуальна ситуація та перспективи розвитку» (2021), співавторка модульної програми для середніх шкіл “Театр і драматургія” (МОН, 2020).

Партнери події: Центр міської історії та видавництво "Родовід".

  • img

  • img

  • img