Війни, насильство і ґендер у двадцятому столітті

Війни, насильство і ґендер у двадцятому столітті


  • Тривалість курсу:
    5 – 28 листопада 2018 р.
  • facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Це семінарський курс для студентів, які зацікавлені у вивченні ґендерного аспекту війни і насильства. Мета курсу – обговорити основні воєнні конфлікти ХХ століття з точки зору ґендерного питання. Для цього курс охоплює історію світових і локальних воєн у різних регіонах, в тому числі у Європі, Африці та Азії. Втім, ми не плануємо аналізувати величезну кількість воєнних конфліктів, натомість зосередимося на конкретних прикладах, щоб здійснити глибокий аналіз зовнішньої і внутрішньої динаміки військових сутичок та збагнути роль ґендерного насильства.

Під час курсу ми обговоримо первинні джерела, останні історіографічні дискусії, а також численні методологічні підходи, пов’язані з темою насильства і ґендеру. Саме тому курс побудований і хронологічно, і тематично. Зокрема, ми говоритимемо про Першу світову війну; Другу світову війну, Голокост, тероризм, війну у Бангладеш, С’єрра Леоне, Руанді і Боснії. Наголос буде на різних формах насильства упродовж воєн і військових конфліктів ХХ століття (а саме, світові війни, партизанські війни, громадянські війни, війни з нерегулярними збройними формуваннями, геноцид). Зокрема, будемо заглиблюватися у такі теми:

(1) Як війни та військові конфлікти формували ґендерні ідентичності і ролі у різних суспільствах;
(2) Як уряди та військове командування інструменталізували ґендерне насильство під час та після військових конфліктів;
(3) Як ґендерне насильство формувало ідентичності та суб’єктивності людей і суспільств, які чинили насильство чи зазнавали насильницьких дій протягом тривалого періоду.

Після завершення курсу, студенти зможуть:
§ критично оцінювати можливості і обмеження застосування ґендерного підходу до історії воєн і військових конфліктів;
§ описувати ключові аспекти масштабних військових конфліктів ХХ століття;
§ розуміти такі поняття: війна, ґендер, ґендерне насильство, геноцидне насильство, сексуальне насильство, травма;
§ критично оцінювати різні типи первинних джерел і наукових праць з різних дисциплін, а також різні методологічні переконання;
§ формувати історичне пояснення зв’язків між насильством і ґендерними підставами на основі первинних і вторинних джерел.

post picture

Др. Оксана Дудко

кандидатка історичних наук, дослідниця Центру міської історії, докторантка Університету Торонто. У Центрі реалізовує проект “Міська культура, розваги та мережі в часи соціальних неспокоїв, воєн та революцій (1900-і -1920-і). Остання публікація “Між національною і популярною культурою: театри в окупованому Львові (вересень 1914 року – червень 1915 року)” Україна модерна 2016 (23).