Інформаційне місто = медійна археологія + політична економія

Інформаційне місто = медійна археологія + політична економія


  • Тривалість курсу:
    4-27 жовтня 2016
  • facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Інформаційне місто – це один із елементів глобальної мегаструктури. Воно сконцентроване і сконденсоване: місто створює умови для співіснування та взаємодії великої кількості різноманітних аналогових та цифрових об’єктів та перебігу процесів різної швидкості та інтенсивності. В той самий час, інформаційне місто – розподілене, розпорошене i розтягнене далеко поза межі окремо взятих держав: парадоксальна топологія інформаційного міста в тому, що своїми розмірами воно завжди поступається глобальному селу. Мапа і територія інформаційного міста ніколи не співпадають.

Курс має на меті ознайомити студентів із засадничими поняттями інформаційної теорії та політ-економії, які допоможуть їм наповнити іншим смислом цей опис, який на разі, напевно, радше нагадує магічний реалізм Борхеса, ніж зображення реального урбаністичного середовища. Учасники приділять увагу останнім науковим дискусіям про історичнi обставини й специфіку трансформації та реорганізації модерних юрисдикцій i політичної географії задля розподілy контролю та встановлення нових ієрархій свiтового інформаційного ринку.

У дискусіях студенти звернуться до класичних філософських робіт Карла Маркса, Зиґмунда Фройда, Жиля Делеза, Мішеля Фуко, Карла Шмітта, Жака Лакана та Юрґена Габермаса. За допомогою цих та найсучасніших досліджень, вони критично осмислять поняття "інформаційне місто": чому так успішно продається і купується бренд інформаційного міста? яку роль відведено в цій структурі користувачеві? чи порушуються права мешканців інформаційного міста? хто опікується процесом інформування користувачів про специфіку функціонування інформаційних технологій та міста? кому вигідно підтримувати "рівень необізнаності" користувачів? як статус користувача конфліктує зі статусом громадянина?

Вимоги до курсу:

Кожне заняття триватиме 2 години і складатиметься із годинної лекції та наших семінарських дискусій, протягом яких учасники обговорять обов’язкові тексти, відео-матеріали та практичні завдання. Вимогою до курсу є участь в дискусіях (на основі прочитання заданих текстів, перегляду фільмів чи медійних проектів), під час яких учасники повинні критично осмислити їхні основні ідеї, концепти, теорії та факти та вміти презентувати короткий зміст та проблематику статей, продумати відповіді на запропоновані питання, а також підготувати кілька дискусійних запитань до текстів, фільмів та медійних проектів. Студенти міркуватимуть про вдалі та невдалі аргументи дослідників, можливості застосування певних теорій, лакуни в нашому теоретичному дискурсі і причини їхнього утворення. Участь в дискусіях та результати практичних завдань будуть критеріями оцінювання для отримання сертифікату курсу. Робота під час курсу буде централізовано координуватися за допомогою веб-сайту, де буде відображено усі зміни у плані роботи. На цих сторінках розміщені детальні орієнтири для підготовки до кожного заняття.

Форма занять - семінари. Робоча мова - українська. Всі матеріали до занять підготовані англійською мовою.

post picture

Др. Світлана Матвієнко

дослідниця медіа (PhD з історії та філософії технологій й інформаційної теорії, Університет Західного Онтаріо, 2015; та PhD з критичної теорії й теорії кіно та медіа, Університет Міссурі, 2011). Викладає на факультеті інформації та медіа-досліджень в Університетi Західного Онтаріо. Вона є співредакторкою (разом із Полом Д. Міллером) книги The Imaginary App (MIT Press, 2014), збірки досліджень про мобільні додатки та cloud computing. Її наукові інтереси включають паралельні історії кібернетики та психоаналізу, явище користувача-співучасника (complicit user) та медійнy археологію інформаційної війни. Останні публікації: “Interpassive User: Complicity and the Returns of Cybernetics” (Fibreculture Journal 25″Apps and Affect”) та “Cinema for A Missing People: Gilles Deleuze’s Crystal Image and Alexander Dovzhenko’s Zvenyhora”. На разі вона працює над книгою (у спів-авторстві з Ніком Даєр-Візефордом) “Інформаційні війни і персоналізований Інтернет”.