Місця єврейської історії

Місця єврейської історії

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

6 серпня 2010

У серпні - грудні 2010 року у Львові відбувався міжнародний відкритий конкурс архітектурних, дизайнерських та ландшафтних проектів для впорядкування місць, пов'язаних із єврейською історією Львова. Конкурс був оголошений рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 6 серпня 2010 року № 1076.

Ініціатива проведення конкурсу зародилася під час міжнародної конференції "Єврейська міська спадщина і історія Центрально-Східної Європи", яку організував і провів Центр міської історії у жовтні 2008 р. Під час конференції дослідники єврейської історії та спадщини, працівники музеїв із України, інших країн Європи та Сполучених Штатів обговорювали проблеми збереження та ревіталізації єврейської матеріальної спадщини Львова.

Головною метою конкурсу було звернути увагу на багатоетнічне минуле Львова та важливість збереження його багатокультурної спадщини, сприяти зростанню обізнаності громади з історією єврейської спільноти у Львові через відзначення пам’ятними знаками місць, пов’язаних з її життям у місті. Конкурс мав два основних взаємопов'язаних завдання. Перше полягало у тому, щоб звернути увагу на усвідомлення багатоетнічного минулого Львова за допомогою нового відкриття та показу єврейської спадщини міста. Друге завдання – забезпечити пошук найкращих рішень з облаштування територій, охоплених конкурсом, із метою покращення умов життя для мешканців та гостей Львова.

Конкурс був органзіований спільно Львівською міською радою, Центром міської історії Центрально-Східної Європи та Німецькою організацією з міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH).

Для конкурсу було обрано три вільні ділянки міста, які пов'язані з розмаїтим життям єврейської спільноти у Львові від середньовіччя аж до трагічних подій винищення євреїв під час Другої світової війни:

"Простір Синагог", розташований у колишньому єврейському кварталі у центрі міста, де до 1943 року стояли три важливі для релігійного та суспільного життя єврейської громади будівлі: Велика міська синагога, Синагога Турей Загав (знана також як "Золота Роза"), Дім навчання Бейт Гамідраш.

"Меморіальний парк "Бесойлем – Дім вічності" - частина незабудованої території колишнього єврейського кладовища біля пологового стаціонару на вул.Раппапорта. Це кладовище - одне з найдавніших і найцінніших у Європі – було зруйноване нацистами у 1941 р. На цій території буде облаштовано меморіальний парк "Бесойлем – Дім вічності".

"Меморіальний парк "Янівський концтабір" - частина території колишнього Янівського концентраційного табору, знана під назвою "Долина смерті" (вул. Винниця), де відбувалися масові розстріли євреїв. Концтабір був транзитним пунктом для євреїв, яких переправляли у табір смерті в Белжці. На цьому місці буде створено відповідний меморіальний комплекс.

У березні та червні 2010 р. відбулися громадські слухання, на яких організатори проекту ознайомили громадськість із концепцією конкурсу. Під час зустрічі спеціалісти, представники єврейської громади та всі зацікавлені мали можливість висловили свої думки щодо облаштування місць, охоплених конкурсом. Ці зауваги були враховані при подальшій розробці правил конкурсу.

До участі у конкурсі надійшло 70 проектів до всіх конкурсних місць з 16 країн світу. Засідання міжнародного журі відбулося 20-22 грудня 2010 року. Журі складалося з міжнародних експертів у галузі архітектури та роботи з єврейською історичною спадщиною, представників єврейської громади, та представників міста.

22 грудня 2010 року було оголошено переможців конкурсу у всіх трьох підконкурсах. Першу премію для Простору Синагог виграла група архітекторів з Німеччини Франц Решке, Пауль Решке, Фредерік Шпрінгер, для Меморіального парку Бесолейм – учасник з Ізраїлю Роніт Ломброзо, для Меморіалу Янівського концтабору – група архітекторів зі Сполучений Штатів Мінг-Ю Хо, Цеанта ля Гранже, Вей Гуанг.

Франц Решке від 2006 року успішно бере участь у конкурсах як фрілансер. Міждисциплінарний підхід й увага до локальних досліджень є основними рисами його роботи як ландшафтного архітектора. Одна його робота, нагороджена першою премією, вже дочекалася реалізації. Це проект під назвою "Відкриті простори" побіля Центру "Glauer Tal" у німецькому місті Требін.

Роніт Ломброзо відкрила свою робітню в Єрусалимі у 1987 році й відтоді у ній було розроблено понад 40 проектів для всього Ізраїлю. Її особливо приваблюють місця, що мають великий освітній потенціал, саме тому у своїх роботах вона приділяє значну увагу концептуально-теоретичним аспектам і дизайну. Роніт Ломброзо працювала для Музею Ізраїлю та Кнесету. Кладовище Бесойлем є для неї особливо значущим. Її мати пережила Голокост на цих землях, певний час мешкала у Львові, а вся родина була винищена. Цю свою роботу авторка прагне присвятити своїй родині.

Після оголошення результатів всі проекти були виставлені у Львівському палаці мистецтв. Проекти переможців і роботи з почесними відзнаками експонувалися у Центрі міської історії в рамках виставки "Історична спадщина і громадський простір міста".

Проведення конкурсу та його результати обговорвалися під час відкритої дискусії про громадський простір та історичну спадщину Львова, проведеній в Центрі міської історії 19 квітня 2011 р. До участі в обговоренні були запрошені представники міської влади, архітектори та історики, журі конкурсу. Члени журі Оксана Бойко, Богдан Черкес розповіли про роботу та рішення журі, про досвід участі у міжнародних конкурсах і їх важливість для Львова.

У жовтні 2011 року відбулися громадські слухання, спрямовані на поінформування громадськості з проектом-переможцем для Простору Синагог. Автор проекту, німецький архітектор Франц Решке, представив свою ідею облаштування площі. У громадських слуханнях взяли участь громадські діячі, депутати місцевого рівня, представники єврейської громади Львова, історики, спеціалісти-архітектори, які ділилися своїми враженнями від проекту і висловлювали думки щодо його удосконалення.

У липні 2015 разом із консервацією вцілілих залишків синагоги "Золота Роза" розпочалися практичні роботи з втілення проекту "Простір Синагог". До початку грудня 2015-го, доки дозволяли погодні умови, було повністю завершено роботи з консервації вцілілих стін синагоги, а також створено спеціальну дренажну систему (ринви та гравій різної фактури), що дозволяє ефективно відвовдити дощову воду з території синагоги. Також розпочато маркування території будинку навчання (Бейт Гамідраш). Автентичний фундамент споруди було очищено від бетону, яким трасували цю дільницю за радянських часів. Фахівці вкрай обережно намагалися відокремити давні руїни від будь-яких нових елементів, щоб зберегти їх і полегшити дослідження чи інші роботи у цьому місці в майбутньому. Дільницю очищено від чагарників. Літні тераси сусідніх ресторанів, які було розташовано на місці "Простору Синагог", демонтовано. Нове маркування фундаменту Бейт Гамідрашу почалося з використанням білих бетонних блоків, виготовлених на спеціальне замовлення. Завершення робіт на цій дільниці та початок робіт на території Великої міської синагоги заплановано на весну 2016 року – щойно цьому сприятимуть погодні умови.

У листопаді 2015 року почалася міжнародна кампанія зі збору коштів на втілення проекту. Ця ініціатива спрямована на те, аби зібрати ту частину грошей (близько EUR 68000), якої не вистачає для створення місця вшанування пам’яті і місця діалогу про історію та спадщину євреїв Львова. Долучитися до кампанії можна на офіційному сайті проекту або на краудфандинговій платформі Jewcer.

  • img

  • img

  • img