Повертаючи східногалицьке єврейство із забуття: до сторіччя Якова Хонігсмана

Повертаючи східногалицьке єврейство із забуття: до сторіччя Якова Хонігсмана

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

29-30.3.2023

Онлайн, Центр міської історії, Львів

Зусиллями знаного історика й економіста Якова Хонігсмана, сто років від дня народження якого відзначається 29 грудня 2022 року, на межі 1980-х і 1990-х років відбулося повернення з забуття невід'ємної частини історії галицького регіону — місцевої єврейської спільноти. Дослідник народився в Любліні, де здобув традиційну єврейську освіту. 1939 року він потрапив до Радянської Білорусі, де вступив до педагогічного інституту. Евакуювавшись як студент, майбутній науковець урятувався від Голокосту. Він був мобілізований до "трудової армії", а 1944 року повернувся до навчання в Києві. У другій половині 1940-х Хонігсман працював бібліотекарем і архівістом у Львові, формуючись як молодий дослідник. В умовах сталінського державного антисемітизму кінця 1940-х — початку 1950-х років і замовчування єврейської тематики в добу "Відлиги" Хонігсман не міг відкрито займатися студіями з юдаїки. Та все ж таки він знайшов вихід — темою його дисертації з історії економіки стало становлення нафтової промисловості Галичини, одну з ключових ролей у якій відігравали підприємці-євреї.

Упродовж наступних десятиліть Яків Хонігсман працював як науковець-економіст, одночасно пишучи "у стіл" праці з історії галицьких євреїв. Після краху радянської цензури в роки Перебудови він почав друкувати статті про минуле єврейських громад регіону спершу в польських наукових виданнях, а згодом і в Україні. Уже в незалежній Україні його дослідження з єврейської тематики почали виходити окремими книжками. Поряд із вивченням історії євреїв Східної Галичини у 1990-х роках одне з центральних місць в інтересах науковця посіла тема Голокосту в Західній Україні.

На конференції планується обговорити різні аспекти наукової і громадської діяльності Якова Хонігсмана — його історико-економічні дослідження, внесок в історіографію історії Голокосту, діяльність у відроджених наприкінці 1980-х років єврейських громадських організаціях Львова. Крім того, заохочуються заявки на теми, що стосуються історії євреїв Галичини (і, зокрема, Львова) у ХІХ–ХХ ст. і Катастрофи галицького єврейства.

Робочі мови конференції: англійська, українська та польська.

Щоб долучитись до конференції онлайн, будь ласка, зареєструйтесь.

ОРГАНІЗАТОРИ

  • Українська асоціація юдаїки

У партнерстві з Центром міської історії

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Євреї у довоєнному Львові, 1931-1935