Документування снів війни

Документування снів війни

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

15.5.2023

онлайн / zoom

Ідея семінару ґрунтується на ініціативі документування щоденників та снів під час війни, яку розпочав Центр міської історії у 2022 році як реакцію на російське вторгнення в Україну. Фокусуючись на щоденниках і снах, ми хотіли підкреслити важливість документування індивідуальних переживань у контексті колективного досвіду. У тандемі з іншими ініціативами документування Центру міської історії (візуальної документації чи архівування вебу, чи Telegram-каналів) ми прагнемо створити архів джерел для дослідження та рефлексії про війну, який орієнтований як на академічне середовище, так і на мистецьке

Колекція щоденників і сновидінь складається з різноманітних наративів і ненаративних матеріалів, таких як цифрові та нецифрові воєнні щоденники, фотографії, малюнки, короткі відео, голосові та музичні записи. Сни становлять значну частину архіву: записані, переказані, уявлені чи візуалізовані.

Для дослідників гуманітарних наук сновидіння є важливими, оскільки вони функціонують як рефлексія над реальним життям, вони містять у собі свідомий життєвий досвід у вигляді сновидінь. Замість того, щоб просто відтворювати життя, сновидіння постають як фрагменти фрагментів пам'яті. Значущість сновидінь полягає в тому, що вони, як і щоденники, інтерв'ю, аудіозаписи, відеосвідчення, фільми чи книги, є джерелом історії, що відбувається тут і тепер.

Запропонований семінар є першою зустріччю із серії бесід, воркшопів та семінарів. Він присвячений снам як джерелам для різних дисциплін. Під час зустрічі ми дискутуватимемо як досліджувати сни та їхні можливості як его-документів. Крім того, розглянемо, як ці джерела визначають наукові фокуси, і навпаки – як наші дослідницькі питання і підходи роблять деякі джерела більш помітними, аніж інші.

Ми розглянемо сучасні припущення про те, що сни покращують пам'ять, обробляють емоції, виражають наші найпотаємніші бажання або дають практичну можливість протистояти потенційним небезпекам, а також актуалізуємо питання про те, чи можуть сновидіння (або запис снів) слугувати історичним джерелом та епістемологічним інструментом, і якщо так, то у який спосіб.

Семінар має на меті об'єднати науковців і практиків з різних сфер – антропології, історії, літератури та психотерапії – для того, щоб помістити ініціативу документування в Україні в ширшу методологічну дискусію про те, як можна аналізувати і працювати зі сновидіннями, особливо в контексті війни, безгромадянства, репресій та екстремального насильства.

Насамкінець, обговоримо продовження документування (архівування та збір нових джерел) та планування польового дослідження в Україні.

Серія академічних онлайн-семінарів відбуватиметься з кінця травня до жовтня 2023 року, які представлятимуть різні перспективи роботи зі сновидіннями як джерелом.

Команда організаторів:

  • Др. Богдан Шумилович (Центр міської історії), куратор
  • Мар'яна Мазурак, Єлизавета Боброва, комунікація
  • Софія Андрусишин, Олександр Дмітрієв, Олександр Корман, Вікторія Панас, організаційна підтримка

Інституції-партнери:

  • Центр міської історії (Львів, Україна)
  • Факультет соціальних наук і філософії Університету Ювяскюля (Ювяскюля, Фінляндія)
  • Інститут Гаррімана, Інститут ідей та уяви, Інститут Ізраїлю та єврейських студій (Колумбійський університет, Нью-Йорк та Париж)
  • Центр Прімо Леві (Париж, Франція)
  • Центр психічного здоров'я, Національний реабілітаційний центр "UNBROKEN" (Львів, Україна)

Зображення

Верхнє: Анастасія Боднарук