Закрите місто відкритого космосу: життя у Дніпропетровську 1950-1980-х років

Закрите місто відкритого космосу: життя у Дніпропетровську 1950-1980-х років

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Тетяна Портнова

Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара

20 листопада 2012

Центр міської історії, Львів

Семінар був присвячений специфіці розвитку радянських міст із особливим стратегічним значенням. Серед українських міст найвідомішими такими містами були Севастополь та Дніпропетровськ. Перетворення Дніпропетровська з 1950-х років на один з головних у СРСР центрів проектування, виробництва та випробування ракето-космічних комплексів стратегічного призначення принципово змінило статус міста, його соціальний склад та його атмосферу. Наявність надважливих режимних об’єктів вимагало особливих механізмів контролю секретності: з 1959 по 1987 р. місто було закритим для іноземців.

Основні запитання до розгляду: як функціонування потужних секретних підприємств впливало на розвиток міста та повсякденне життя його мешканців; які переваги їхнє існування надавало та які обмеження  накладало на окремих людей та етнічні і релігійні міські групи; чи можливо говорити про формування особливого типу мешканця закритих радянських міст; як сьогодні дніпропетровці пригадують про час закритості міста.

Тетяна Портнова

кандидат історичних наук, доцент кафедри історіографії, джерелознавства та архівознавства Дніпропетровського національного університету імені О. Гончара. Автор розвідки “Міське середовище і модернізація: Катеринослав середини ХІХ – початку ХХ ст.”. Наукові зацікавлення – інтелектуальна історія, історична урбаністика.

Зображення

Верхнє: Фонтан на місці пам'ятника Поля. 1950-е. фото: Микола Лясковський / Дніпропетровськ-Катеринослав. Сторінки минулого.