Презентація нової дослідницької мережі

Презентація нової дослідницької мережі "Війна і суспільство"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

21.3.2024

21 березня 2024 року, через два роки після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну та через десять років після анексії Криму та початку війни на Донбасі, у Парижі відбудеться офіційне представлення нової дослідницької мережі "Війна і суспільство в Центральній і Східній Європі (XX – XXI століття)".

Дослідницька мережа має на меті об’єднати істориків, соціологів, антропологів та географів із різних наукових традицій для вивчення досвіду війни у Східній Європі. Це стосується як пам'яті, так і досвіду винищувальних воєн у 20-му столітті, так і нинішньої повномасштабної війни Росії проти України, яка глибоко трансформує самі умови досліджень у цих регіонах і на цих територіях. Ці дослідження, якими б складними вони не були сьогодні, є необхідними, якщо ми хочемо зрозуміти важливість Центральної та Східної Європи в сучасній європейській історії.

Основою діяльності мережі стала співпраця між Центром російських, східноєвропейських, кавказьких і центральноазіатських досліджень (CERCEC – EHESS) у Парижі, Центром міської історії у Львові та Інститутом міжнародних досліджень Карлового університету у Празі. Метою співпраці є проведення колективних досліджень війни як процесу руху: тіл, зв’язків, інституцій, товарів, ідей, спадщини та можливого майбутнього. Заснований на міждисциплінарній традиції area studies, цей проєкт також прагне подолати ефекти компартименталізації простору, спричинені поділом Європи на "культурні зони", об’єднуючи дослідників зі сходу і заходу континенту.

Запуск дослідницької мережі "Війна і суспільство" складається з серії публічних та наукових заходів, які відбудуться у березні 2024 року в EHESS у Парижі. Серед них – виставка, імерсивний досвід віртуальної реальності, презентація книги та наукова конференція. Ці заходи, відкриті для всіх відкриті для всіх, будуть зосереджені на феномені війни XX і XXI століть у Східній Європі, зокрема в Україні, а також на політичних, соціальних та економічних потрясіннях, що відбулись в Європі. Дослідники суспільних наук, журналісти та представники з України, Німеччини, Чехії та Франції поділяться своїми дослідженнями та власним досвідом у рамках цієї унікальної програми.

Події

Учасники: Томас Сер'є (перекладач книги на французьку), Софія Дяк (Центр міської історії), Катрін Ґуссефф (CNRS, CERCEC), Стефан Одуан-Рузо (EHESS, CESPRA)

  • 21 березня 2024 року – Науковий семінар "Після анексії. Темпоральність воєн, Чехословаччина, Україна, 1938-2024".

Як ми можемо думати про специфічну природу цих війн загарбання та імперської експансії? Як місцеві актори мобілізувалися і реагували на ці ситуації жорстокого панування? Як чехи та українці розуміють сучасну Європу у світлі свого досвіду?

Учасники: Ірина Склокіна (Центр міської історії), Ото Конрад (Карлів університет, Прага), Юлія Шукан (ISP – Університет Нантер, CERCEC), Маша Церович (EHESS, CERCEC).

Донбас – один з найстаріших і найбільших гірничодобувних і металургійних регіонів Європи. Ця виставка показує, як промисловість там сформувала державну політику, навколишнє середовище, повсякденне життя та ідентичності. 

Виставку супроводжуватиме проєкт віртуальної реальності "Рідний Крим" Українського інституту, в якому Джамала, Мустафа Джемілєв, Ахтем Сеітаблаєв та Олег Сенцов розповідають про "свій" Крим. 

З повною програмою подій можна ознайомитись на вебсайті EHESS

Події організовані трьома інституціями-членами дослідницького альянсу "Війна і суспільство" дослідницького альянсу "Війна і суспільство" у партнерстві з Посольством Франції в Києві, Українським інститутом, Центром політичних досліджень (CESPRA – EHESS, CNRS), Німецьким історичним інститутом в Парижі (IHA) та проєктом ANR-DFG LimSpaces.

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img