Обмінюючи людей: доля польської і української меншин у новому польсько-радянському прикордонні (1944-46)

Обмінюючи людей: доля польської і української меншин у новому польсько-радянському прикордонні (1944-46)

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Катрін Гуссефф

Центр російських і східноєвропейських студій Французької академії наук

28 листопада 2019 / 18.30

Конференц-зал Центру міської історії

Наближення Радянської армії до польського кордону (у сучасному вигляді) у середині 1944 р. підтвердило анексію Радянським союзом східних територій Польщі в часі між двома світовими війнами. Це рішення було закріплене низкою угод про переселення меншин, розміщених по обидва боки нових кордонів, аби етнічні межі співпадали із лінією політичного кордону цих держав. Між Україною і Польщею переселення меншин набуло форми справжнього обміну населенням. Близько 500 000 українців із Польщі і понад 800 000 поляків з України змушені були покинути свої домівки та повернутися до своєї "батьківщини". Як саме відбувалися ці переселення, які тривали майже два роки, від жовтня 1944 р. до липня 1946 р.?

Історія цих переселень поки що вивчалася однобоко, або враховуючи історію переселення поляків з України, або українців з Польщі. Але як вплинули ці переміщення на динаміку від’їздів та/або спротиву на початку цих процесів? Якими були очікування і обіцянки у кожній із спільнот? Наскільки вплинув цей політичний план об’єднати етнічно прикордонні регіони на хід та на радикальність цих вимушених міграцій?

post picture

Катрін Гуссефф

старша дослідниця у Центрі російських і східноєвропейських студій Французької академії наук (Centre National de la recherche scientifique, CNRS). Історикиня, яка спеціалізується на міграції з і до радянського і східно-європейського простору. Вона вивчала різні випадки вимушеного переселення, поєднуючи аналіз політичних контекстів і адміністративних практик відселення із суспільним досвідом і траєкторіями міграцій. Дослідивши поширення російських переселенців у міжвоєнній Європі (L’Exil russe. La fabrique du réfugié apatride, 1920-1939, Paris, CNRS-Editions), вона продовжила вивчати різні аспекти міграції під час і після Другої світової війни. Найсвіжіша її книга – це Echanger les peuples. Le déplacement des minorités aux confins polono-soviétique, 1944-1947, (Париж, Фаяр, 2015), яка зараз перекладається українською мовою.

Лекція відбуватиметься французькою мовою з синхронним перекладом українською мовою.

Партнер події - Альянс Франсез у Львові

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Переселення українців з Новосільців до СРСР, березень 1946 р. / Фотоархів Історичного музею в Сяноку

Галерея: Ірина Середа