За зачиненими дверима: фотоархів Харківського фізико-технічного інституту

За зачиненими дверима: фотоархів Харківського фізико-технічного інституту

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

4.4.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Харківський фізико-технічний інститут (ННЦ "ХФТІ") багато років функціонував як режимний об'єкт, і фотографії, накопичені в архівах за його майже столітню історію, й досі не були публічно презентовані. Минулого року за ініціативи працівників Музейного сектору інституту тривав процес оцифрування тієї музейної колекції, що налічує понад п'ять тисяч фотографій періоду кінця 1920-х і до 2002 року. Віднедавна на сайті Міського медіаархіву можна побачити удоступнені унікальні кадри будівництва Інституту та лабораторних корпусів; співробітників у процесі роботи та під час проведення експериментів; устаткування й обладнання, зокрема електростатичний генератор Ван де Грааффа; різні прискорювачі.

У Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР здійснили розщеплення ядра атома літію, одержали рідкі водень і гелій, збудували перший трикоординатний радіолокатор у 1932 році. Інститут має свою унікальну історію наукових досягнень та технологічних відкриттів, спільну історію участі України у розвитку радянського військово-промислового комплексу та індустріальної потуги й водночас – історію репресій проти науковців Інституту у 1937-1938 роках, коли працівників заарештовували, депортували та розстрілювали. Цей неоднозначний, складний період "незручної спадщини" нам і хотілося б критично проаналізувати.

Під час зустрічі керівниця музейного сектору Ірина Споденець презентуватиме оцифровану колекцію та наведе приклади розкриття потенціалу фотоджерел у музейній сфері. Дослідниці Центру міської історії, Анастасія Холявка та Ірина Склокіна, розкриють  тему корпоративних архівів (при підприємствах і установах) у світовому контексті. У діалозі з іншими колекціями Міського медіаархіву ми звернемося до тематики цензури та ідеології, корпоративної культури, індустріальної гордості та ролі фото у формуванні спільнот і лояльності.

post picture

Ірина Споденець

Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут"

Фахівчиня у галузі музеєзнавства; кандидатка культурології (2017). Керівниця музейного сектору Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут” та проєкту “Фотоархів ХФТІ: збереження, поширення та переосмислення”; учасниця проєкту “Ревіталізація Старого майданчика ННЦ ‘ХФТІ'”.

post picture

Ірина Склокіна

Центр міської історії

Історикиня, кандидатка історичних наук, дослідниця Центру міської історії. Серед дослідницьких інтересів: радянська та пострадянська політика пам’яті, історична спадщина, музеєзнавство, усна історія. У Центрі міської історії займається історичною спадщиною, зокрема індустріальною та радянською спадщиною Донбасу та Львова.

post picture

Анастасія Холявка

Центр міської історії

Керівниця проєкту “Міський медіаархів”, координаторка Cafe philosophique Lviv, співзасновниця медіа “Контур”. Серед наукових зацікавлень теорія дизайну, теорія мистецтва, актуальні мистецькі практики.

Презентація оцифрованої колекції та розмова довкола неї є частиною програми [розархівування] Центру міської історії.

Зображення

Верхнє: 1934 р., на сходах Головного корпусу УФТІ зафіксовано відомих фізиків: верхній ряд – Б.Фінкельштейн, О.Трапезникова, К.Синельников, Ю.Рябінін; нижній ряд – Л.Шубніков, О.Лейпунський, Л.Ландау, П.Капиця. Фото зберігається в фотолабораторії ННЦ ХФТІ.

Галерея: Богдан Ємець