Як співіснувати в одній країні з тими, хто суперечить структурі і цінностям держави?

Як співіснувати в одній країні з тими, хто суперечить структурі і цінностям держави?

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

2 червня 2015 /18.00

Центр міської історії, Львів

Соціальний антрополог і дослідник змін Ганс Йорґен Валлін-Вейє говоритиме про питання, які драматично стосуються України. Не ми одні стикалися з ними і страждали від них. Навіть за наслідками Другої світової війни, коли йдеться про захоплення територій і зміну кордонів між Карелією та Фінляндією, Шлезвіг-Ґольдштейном і Данією, розбіжності в ідеології, культурі та мові теж були частиною конфлікту. Північноєвропейські країни і зараз мають клопоти зі спільнотами з активною локальною ідентичністю, що віддаляються від держави, до якої формально належать. (Спадає на думку випадок шведськомовного Аланду в Фінляндії та розлучення островів Фаро,  а кілька років тому й Ґренландії з Данією).

Війна на сході України закінчиться. Виклик співіснування і пошук, на яких умовах можна жити і співпрацювати в одній  державі, стануть новою повісткою. За висловом американського філософа Річард Рорті (1931 -2007), нам варто спробувати сприйняти суспільні інституції як експерименти спільнодії, а не втілення універсального чи позаісторичного порядку. Віднайдення грунту для обопільного майбутнього з тими, хто замахнувся на наші підставові цінності і запоруки цілісності країни - це завдання найвищої складності, це тест на людяність. До нього не можна бути повністю готовим, але можна готуватися, спираючись на інші досвіди співжиття після (збройного) конфлікту.

Лекція відбудеться англійською мовою з послідовним перекладом.

post picture

Ганс Йорґен Валлін-Вейє

професор соціальної роботи в Ліллегамерському університетському коледжі, викладач історії в університеті Ставанґера (Норвегія), а також лектор університету ім. Томаша Масарика у Брно (Чехія). Захистив дисертацію про європейську історію “відкриття” та колонізації Нікобарських островів. Молодший друг Тура Хейєрдала. Автор десяти книг і двох виставок на теми історії повсякдення, соціальних проблем, взаємодії та протистояння традиційних і модерних культур, пам’яті та ідентичності. Головні з них: “Праця над стосунками і спілкуванням” (1997), “Історія і традиції соціальної роботи” (2004), “Емпатійний гнів та емпатійна близькість” (2009), “Норвезький експорт льоду: торгівля замерзлою водою” (2012).  Його “Університетський діалог”Квіти, краєвид, література з однойменної серії Центру гуманітарних досліджень ЛНУ ім. Івана Франка вийшов окремою книжкою в українському перекладі (2012).

Організатор:  Філологічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка.

Зображення

Верхнє: Представники руху "Антимайдан"