Досліджуємо збирання, збереження, аналіз і оприлюднення українських свідчень війни

Досліджуємо збирання, збереження, аналіз і оприлюднення українських свідчень війни

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

31.1.2024

Війна Росії проти України, яку раніше окреслювали різними поняттями й абревіатурами, розпочалася у 2014 році з анексії Криму та збройного конфлікту в Донецькій і Луганській областях. За вісім років на підконтрольній українській владі території зареєстровано понад 1,4 мільйона внутрішньо переміщених осіб. У 2022 році російська агресія набула характеру повномасштабного вторгнення і врешті була названа "війною" – всю країну охопив безпрецедентний терор, руйнування та масова міграція. Життя тих, хто залишився у своїх домівках, під загрозою. Мільйони українських біженців і біженок перетнули кордони сусідніх країн і роз’їхалися по всій земній кулі. Проте за кожною цифрою стоїть людська історія. Через особисті свідчення ми можемо осягнути масштаби трагедії й усвідомити здатність вижити та пережити війну.

У 2024 році ініціатива Центру міської історії "24.02.2022 5 ранку: Свідчення війни", що фокусувалась на документації усних свідчень війни, переходить у нову фазу – ми плануємо провести другу хвилю опитування й розробити цифрове середовище для обробки, збереження та потенційного доступу до цифрових усних свідчень війни. На цьому етапі Центр міської історії співпрацює з Інститутом філософії та соціології Польської академії наук і Люксембурзьким Центром сучасної та цифрової історії в "Дослідженні збирання, збереження, аналізу та оприлюднення українських свідчень війни 2022 року (U- CORE)", який фінансується NCN та FNR відповідно.

U-CORE має на меті створити цифрове середовище для транснаціональної бази даних свідчень війни та зробити внесок у різноманітну культуру пам’яті в Україні. За допомогою досліджень соціологи та історики валідизують досвіди людей у сфері колективної пам’яті та написання історії. Цей проєкт також прагне показати історію війни як таку, що має міжнародний вплив і впливає на європейські суспільства. Крім того, проєкт передбачає створення (за участю свідків) документального фільму, графічного роману та інші активності на стику публічної історії, науки та мистецтва.

Від Центру до участі в проєкті доєднуються Наталя Отріщенко і Валентина Шевченко.

Ініціатива "24.02.2022 5 ранку: Свідчення війни" розпочалася як екстрений документаційний проєкт, метою якого став збір історій людей, які через російську агресію були змушені мігрувати всередині країни чи за її межі. На початку березня 2022 року дослідниці з України, Польщі, Люксембургу, Німеччини та Великої Британії обговорили можливість етично та методологічно обґрунтованого збору й архівування усних свідчень українських біженок, переселенців і волонтерів. Результатом цих дискусій стало документування історій воєнного повсякденні і досвіду вимушеного переміщення в Україні, Польщі та Люксембурзі.

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: фото Ольги Климук / Візуальна документація війни / Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Іра Єрошко