Вперед у минуле. 90-і в дрібницях

Вперед у минуле. 90-і в дрібницях

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

липень - вересень 2017

Парк культури імені Богдана Хмельницького

Стендова виставка, створена командою учнів 9-го класу є їхнім баченням історії 90-х років, альтернативним підручниковому викладу — через спогади батьків, аналіз щоденного життя міста, пізнання родинних історій, використання сімейних фотоальбомів та артефактів. На виставці не відображені важливі події, великі імена чи дати. Виставка показує мозаїку, складену з дрібниць щоденного життя, особистих історій батьків, без оціночних тверджень та "великих" наративів.

Стенди поділені на 6 розділів із темами:

"Мода 90-х"
Мода 90-х — з одного боку одноманітна, з іншого — кострубата та яскрава, мікс локального і закордонного одягу. У що вдягались, де купували одяг, як "виживали" під час кризи, про фарцовщиків човників, заробітчан.

"Смак 90-х"
Споживчий асортимент львів’ян, черги, зі спогадів батьків, рецепти та контрасти, де з одного боку дефіцит базових продуктів, з іншого — снікерси та пепсі на вітринах кіосків.

"Щоденник 90-х"
Шкільна форма, чорнильні ручки, асортимент шкільного меню, обов’язкові суботники — зафіксовані деталі про один з найяскравіших періодів дитинства — шкільні часи.

"БАчили, ЧУли, ЧИтали"
90-і пам’ятаються величезною кількістю нового: в кіно, музиці, літературі, телебаченні, пресі. З’являються "Брати Гадюкіни", "Мертві Півні", виникає музичний феномен "Територія А". Також 90-і — це ера появи перших українських FM станцій, популяризація нових газет та журналів, А 1991 року Україна вперше дізналася, що "Багаті теж плачуть".

"90-і на контрастах"
Порівняння елементів повсякдення батьків з нашими щоденними практиками у інфографіках.

"Місця_Простори_Маршрути"
Подорож уявним Львовом 90-х років — таким, який зараз існує у пам’яті та історіях, простір щоденного життя наших батьків — місця розваг, навчання, споживання і відпочинку. "Місця" нанесені відповідно до ментальних мап, які малювали батьки під час інтерв’ю.

Виставка стала результатом трьохмісячної програми "Вперед в минуле". Важливо, що учасники програми покроково працювали над проектом — від ідеї до представлення кінцевого результату. Учні збирали, аналізували та категоризували матеріали, проводили інтерв'ю з батьками та родичами, очевидцями подій, опрацьовували родинні фотографії, спогади та шукали артефакти. Програма також передбачала зустрічі з експертами (керівниками проектів та дослідниками Центру), та роботу над візуальною частиною з ілюстраторами та дизайнерами. Теми, на яких фокусується дослідження: історія щодення, історія речей, місця і простори, усна історія, дитинство періоду трансформації (кінець 80-х - початок 90-х років) у Львові.

Проект є частиною публічних та освітніх програм при виставці фотографій Тадеуша Рольке "Завтра буде краще".

Локації "мандрівної" стендової виставки:
із 3-го травня  вулиця Жовківська, 53; з 20 травня — на подвір’ї НВК Економічний ліцей (вул. Хвильового, 35), з 5 липня — біля головного входу у Парк культури імені Богдана Хмельницького, як місця, що найбільш асоціюється із дитинством у Львові.

Автори виставки: учні 9-го класу Навчально-виховного комплексу "Інженерно-економічна школа – Львівський економічний ліцей": Азаров Максим, Килин Діана, Венгер Вікторія, Кіщак Орест, Маркін Дмитро, Мацура Ярина, Мигаль Вікторія, Голинський Руслан, Бик Ігор, Йоганік Ігор, Нікельська Ольга, Полотнюк Василина, Скаско Василь, Шпак Юстина, Гірман Ірина, Біляк Артур.

Дизайн: Оксана Демків

Монтаж виставки: Євген Червоний

Координаторки проекту: Зоряна Обідіна, Христина Бойко

Подяка: Наталі Отріщенко, Ірині Склокіній, Олександру Маханцю

Візуальні матеріали: фотографії Тадеуша Рольке, родинні альбоми учасників проекту, зображення з відкритих ресурсів.