Хроника

Міжнародний воркшоп
10 Ноябрь 2017

10 листопада 2017 р. у Центрі міської історії проходитиме міжнародний воркшоп "Ідеї (без) місця: Концепції та практики прав і справедливості у Східній Європі".

[Програма]

Задум народився під впливом нещодавніх досліджень і публікацій про двох теоретиків права і правників Рафаеля Лемкіна і Герша Лаутерпахта, насамперед книги "Східно-захіжна вулиця" (East West Street) Філіппе Сендза. Оскільки життя обидвох правників було пов’язані зі Львовом, саме місто та концепції Лаутерпахта і Лемкіна стануть імпульсами для розмови про те, як місця і особистий досвід вплинули на розвиток міжнародного права, як ідеї правосуддя і прав проявляються у міжнародному, місцевому або транснаціональному вимірі та у різних контекстах східної Європи. Ми розглянемо способи формування правових понять і практик у артикуляцій прав і справедливості, як вони з’являлися і втілювалися на практиці у східній Європі у двадцятому столітті. Цей регіон відомий своїм культурним, мовним і національним розмаїттям, конкурентними політичними поглядами і проектами, зміною кордонів, злочинів війни і громадянськими конфліктами, але також є місцем постійних відбудов політичного і особистого життя у повоєнний і пост-конфліктний період та існування різноманітних пам’ятей про ці екстремальні досвіди.

Перша секція воркшопу розгляне період після 1918 р., зокрема те, як вписувалися і проявлялися поняття прав як у контексті, так і у відповідь на розпад імперських систем, появу нових держав і устроїв, а також на численні і часто жорстокі суспільні перетворення після Першої світової війни. Друга панель зосередиться на наслідках Другої світової війни, зокрема на практиках, зумовлених місцевим контекстом, та різними розуміннями "справедливості". Це включає розслідування нехтуваних або забутих аспектів Міжнародного військового трибуналу у Нюрнберзі, а також історію незліченних кримінальних процесів, які відбувалися у великих і малих містах по всій східній Європі після Другої світової війни. У програмі воркшопу також будуть два круглі столи. Перший зосередиться на зв’язках між персональними біографіями, місцем та концепціями права і буде присвячений дослідженням та інтелектуальній спадщині правників Герша Лаутерпахта, Рафаеля Лемкіна та Луї Зона. Питаннями підсумкової дискусії будуть сучасні виклики у сферах прав людини та ідей справедливості у сучасному світі. Міжнародний воркшоп запросить до розмови дослідників та практиків з галузей історії, права, міжнародного права та інтелектуальної історії. Свою участь у ньому підтвердили: Маркіян Бем (Європейський суд з прав людини), Катерина Бусол (Global Rights Compliance), Наташа Вітлі (Сиднейський університет), Францішка Екселер (Кембриджський університет / Вільний університет), Берліна), Даглас Ірвін-Еріксон (Університет Джорджа Мейсона), Міра Зігельберг (Лондонський університет королеви Марії), Пітер Лагру (Вільний університет Брюсселя), Луїза Макклінток (Колумбійський університет), Реут Паз (Гіссенський університет), Вільям Померанц (Інститут Кеннана), Орнелла Роветта (Вільний університет Брюсселя), Філіппе Сендс (Університетський колледж Лондона) Штефан Тробст (Ляйпцізький університет), Лорі Дармош (Колумбійський університет), Шон Мерфі (Університет Джорджа Вашингтона), Ґері Сімпсон (Лондонська школа економіки та політичних наук).

Воркшоп є частиною ширшої програми "Права, правосуддя і пам’яті Львова", яка триватиме з 9 до 11 листопада і включатиме презентацію книжки "Іст Вест Стріт" (EastWestStreet) Філіппе Сендза, відкриття меморіальних таблиць та музично-літературну програму "Пісня добра та зла" у Львівській філармонії. "Пісня" представить особисті пошуки, появу ідей сучасного правосуддя через долі окремих осіб і груп людей та за допомогою образів, розповідей та музичних уривки з творів Баха, Бетховена, Рахманінова, Пола Мізракі і Леонарда Коена у виконанні бас-баритона Лорена Наурі і джаз-піаніста Гійома де Шоссі, акторки Каті Ріман та юриста Філіппе Сендса.

Поєднання наукових дискусій з публічним мистецьким перформансом дозволяє підняти питання множинних, конкурентних та перехресних травматичних пам’ятей – про війну, насильство до цивільного населення, Голокост, вигнання і переслідування – а також вписати їх у сучасні контексти і для сучасної аудиторії. Такі пам’яті тісно пов’язані з багатьма містами у східній і центральній Європі. При цьому основний акцент буде на місто, історично відоме як Lemberg/Lwów/Львів, місто, де спадщина двадцятого століття не просто проступає у міських просторах і будівлях, але й присутня у численних індивідуальних пам’ятях і історіях сімей, розкиданих по незліченних місцях світу. Ми сподіваємося, що така програма допоможе поширювати знання і критичні рефлексії про історію Львова.

Організовано Центром міської історії у співпраці з Центром міжнародних судів та трибуналів (Університетський коледж Лондона)

За підтримки: Управління культури Львівської міської ради, та Інституту Кеннана (Центр Вудро Вільсона, Вашингтон, Школи права Українського католицького університету

Фото: Арне Хакенберг. З концерту-перформенсу "Пісня про добро і зло", Стокгольм, Бервардгаллен, січень 2015 року.