Дискусійні програми

Різні формати дискусій і програм організовуються і куруються у Центрі задля обміну різними точками зору, аби унаочнити множинність поглядів і голосів. Формати круглих столів, робочих груп, дискусій і презентацій дозволяють представникам різних сфер публічного життя об’єднати зусилля там, де зазвичай їм би не довелося співпрацювати. Серія відкритих для широкого загалу обговорень і лекцій має на меті запропонувати можливості висловити думки і спонукати активні розмови.

Наші публічні дискусії часто зачіпають сучасні проблеми і говорять про важливі надбання у містах, наприклад, наша серія круглих столів "Коло Львова", яка проходила у 2008-2009 роках. Ще – співпраця з проектом Британської Ради "Гра Майбутнє місто", яка розпочалася у 2011 році. Важливу частину наших публічних дискусій складають питання історичної спадщини, розмаїття регіону і його травматичне і складне минуле. З 2015 року Центр організовує докладніші публічні програми, які поєднують публічні розмови з публічними лекціями. Вони розроблялися на основі двох програм літніх шкіл Центру: Літні школи з єврейської історії і спадщини і Міські літні школи на тему планових забудов. У 2015-2017 роках щорічна програма Центру "Єврейські дні у Ратуші" зачепила теми спільної відповідальності за єврейську спадщину у містах; історію і спадщину насильства і як вони змінили міста, громади і людей; роль культури у державних і ідеологічних проектах; потенціал культури, мистецтва і, зокрема, музеїв пропонувати інклюзивніші і чутливіші формати наших розмов з минулим і про минуле. У 2016 році спеціальний кінопоказ документального фільму "Повернення Шимона" і зустріч з Шимоном Редліхом, відомим ізраїльським істориком, який пережив Голокост, родом з Бережан, зібрала дуже різну публіку, як місцевих мешканців, так і учасників з інших країн. В результаті вийшла дуже глибока, зворушлива і актуальна розмова про суперечливе минуле. У 2015-2018 було організовано чотири дискусійні програми на тему спадщини і спадків модерністських проектів ХХ століття у східній Європі. Програми проходили у рамках Міських літніх шкіл у Львові, Славутичі, знову у Львові і у Любліні та Варшаві (у співпраці з NIAU). Заходи відбувалися у публічних будівлях із видатними ученими і практиками. Програми були спеціально розроблені так, щоб розширити публічну розмову, обмінятися ідеями і так сприяти відкритішій і критичній роботі з минулим у сучасній Україні.

Досвід Центру у кураторстві і організації програм, спрямований на сприяння діалогу між різними групами суспільства, став ще важливішим, коли на сході України почалася війна. У 2015 і 2016 Центр організував дві публічні програми у рамках культурних форумів "DonKult" і "GaliciaKult". Мета – переосмислити і переглянути підходи до сприйняття Донбасу і Галичини як окремих регіонів України.

Крім серійних форматів, які відбуваються протягом кількох років і навіть у декількох місцях, Центр організовував одноразові програми на вибрані теми, часто пов'язані з виставками. Наприклад, програма "Місто на лінії" працювала з історіями і спадщиною міжетнічних конфліктів і насильства наприкінці Першої світової війни. Дискусійна програма "Lwów, לעמבערג‎, Львів, Lemberg'43: місто, яке (не) пережило" вшановувала 75-ту річницю ліквідації ґетто і Янівського табору. Вона проілюструвала потребу говорити вголос і міркувати про складну історію міста у Другій світовій війні і під час Голокосту. "Права, правосуддя і пам'яті міста" представляла місцеве залучення і прояви таких інтелектуальних і правових понять як "права людини" і "повоєнне правосуддя". Розмови про численні транснаціональні зв’язки і багатовимірні місцеві контексти культури першої половини ХХ століття були в центрі дискусійної програми "Культура (без) пробілів: про спадки авангарду у Львові."

Формат серії дискусій виявився особливо корисним для розгляду складних питань, адже представив різні прочитання і тлумачення, відкрив можливість для розмов з різними типами публіки з різними точками зору.

Читати більше
facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon