Архітектура єврейських дільниць у контексті розвитку містечок Галичини

Архітектура єврейських дільниць у контексті розвитку містечок Галичини


  • Тривалість курсу:
    лютий - квітень 2012
  • facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

В Інституті архітектури Національного університету "Львівська політехніка" проводився навчальний семінар для студентів. Семінар відбувався в рамках проекту "Зробити дослідження доступним: підготовка першого повного дослідження галицьких синагог в Україні", організованого спільно Центром міської історії, Національним університетом "Львівська політехніка" та Центром єврейського мистецтва Єврейського університету в Єрусалимі.

Програма курсу розрахована на 10 занять. Семінари відбувалися щоп'ятниці о 14.15 в 304 аудиторії (головний корпус НУ "Львівська політехніка" вул. С. Бандери, 12).

Заняття проводили: автор курсу - доцент кафедри дизайну та основ архітектури НУ "Львівська політехніка" Христина Бойко та доцент кафедри реставрації, реконструкції архітектурних комплексів Оксана Бойко.

Освітня програма у майбутньому сприятиме розвитку теоретично обґрунтованого ставлення до історичної архітектурно-мистецької спадщини, а також проведенню нових наукових досліджень. На заняттях було розглянуто: історичний розвиток міст Галичини кінця XVIII - початку XX ст.: етнотопографію єврейських громад (на основі даних австрійських переписів населення з 1880-1900 рр.); формування забудови єврейських дільниць у містах та містечках Галичини у європейському контексті; архітектурно-просторовий уклад єврейських дільниць у містах та містечках Галичини в кінці XVIII – на початку XX ст. та його характеристики. Особливу увагу було присвячено найважливішим елементам забудови єврейської дільниці, які уможливлювали її існування як автономного утворення та формували просторовий уклад міст та містечок Галичини: синагозі, микві (ритуальній лазні), єврейському дому, а також меморіальній пластиці давніх єврейських кладовищ регіону. Завершився семінар показом документального фільму, який показує життя єврейських громад в Варшаві, Білостоку, Кракові, Львові, Вільно перед початком Другої світової війни.

Формат семінарів передбачав попереднє ознайомлення слухачів із супутніми навчальними матеріалами, проведення лекцій, дискусій, обговорень, що дало можливість учасникам поглибити свої знання з архітектури, мистецтва, історії та культури України і Центрально-Східної Європи ХІХ-ХХ ст. загалом, ознайомитися з найновішими дослідженнями. Для кращої підготовки до занять і заохочення дискусії всі учасники були забезпечені читанками – видрукуваними матеріалами до кожного заняття. Наприкінці курсу проводились пленерні заняття у Львові, а також в одному з містечок Галичини, де в минулому євреї становили одну з найчисельніших громад.

Авторка курсу

Христина Бойко 

архітектор, доцент кафедри дизайну та основ архітектури Національного університету “Львівська політехніка”. Дисертація: “Архітектурно-просторовий уклад єврейських дільниць у містах та містечках Галичини у кінці XIX – на початку XX ст”. Сфера наукових зацікавлень: містознавство, дослідження історичних кладовищ, єврейська культура та мистецтво.